Ofis taşımacılığı, ofis değiştirirken eşyaların herhangi bir zarar görmeden ve güvenle taşınması adına nakliye firmaları tarafından sunulan hizmettir. Ofis taşıma işlemleri, tıpkı evden eve nakliyat hizmetinde olduğu gibi önceden belirlenen plan dâhilinde gerçekleştirilir. Fakat ofis taşımacılığı evden eve taşımacılığa göre çok daha titiz ve detaylı bir çalışma gerektirir. Çünkü ofislerde taşınması gereken eşyaların geneli mobilya türünde eşyalardır. Ayrıca önemli evrak ve arşiv dosyalarının bulunması da Marmaris ofis taşıma sırasında dikkatli olunmasını zorunlu kılan etmenler arasında yer almaktadır.

Marmaris Ofis Taşıma

Marmaris Ofis Taşıma

Marmaris Ofis Taşıma Aşamaları

Ofis taşıma işlemleri belli aşamalar takip edilerek gerçekleştirilmektedir. Böylece süreç çok daha planlı ve doğru şekilde işlemekte, eşyaların zarar görme riski en aza indirilmektedir. Peki, bahsedilen bu aşamalar hangileridir?

Tespit Aşaması

Marmaris ofis taşıma hizmetinin en önemli aşaması şüphesiz ki tespit aşamasıdır. Çünkü taşınacak eşyaların cinsi ve miktarı bu aşamada belirlenmektedir. Böylece hangi eşyanın hangi malzeme ile paketleneceği belirlenmiş, taşıma sırasında zarar görmesi engellenmiş olmaktadır. Yine eksperler tarafından yapılan tespitler sırasında ofisin konumu da göz önünde bulundurulur. Bahsedilen tüm bu incelemeler sonucunda elde edilen veriler ise ofis taşıma fiyatları üzerinde direkt olarak etkili olmaktadır.

Eşyaların Demontesi ve Kolilenmesi

Ofis taşıma işlemleri sırasında bir diğer önemli aşama da eşyaların demonte edilmesi ve kolilenmesidir. Kolilenecek olan eşyalar genellikle evraklar ve dosyalardır. Bunların haricinde ambalajlanacak eşyalar ise mobilyalardır. Mobilyalar, firmamızın bünyesinde çalışan personeller tarafından itinayla sökülmekte ve montaj aşamasında kolaylık sağlaması adına numaralandırılarak paketlenmektedir. Yine titizlikle paketlenen eşyalar araçlara özenli bir şekilde türüne göre yerleştirilmektedir.

Ofis Taşıma

Ofis Taşıma

Eşyaların Sorunsuz Bir Şekilde Yeni Adrese Taşınması

Marmaris ofis taşıma sırasında yeni adrese varıldıktan sonra eşyalar içeriye sorunsuz bir şekilde taşınır. Bunun için gerekli görülürse asansörlü nakliyat hizmeti de verilmektedir. Özenle ambalajlanarak paketlenen eşyalar dikkatlice monte edilir. Özel evrakların bulunduğu koliler ise uygun yerlere bırakılır ve ofis taşımacılığı hizmeti tamamlanmış olur.

Ofis taşımacılığı fiyatları ise hizmet veren firmaların fiyat politikasına göre değişiklik gösterir. Ayrıca taşınacak eşyanın türü, taşınılacak adresin mesafesi ve kullanılacak ekipmanlar da fiyatlar üzerinde etkili olan diğer faktörlerdir. Bu doğrultuda Marmaris’te hem kaliteli hem de uygun fiyatlı hizmet sunan bir nakliye firması arıyorsanız Özüm Nakliyat olarak profesyonel ekip ve modern ekipmanlarımız ile her daim hizmetinizdeyiz.